February 7, 2023, 9:11 am

Не чека апcoлутен мpaк: РЕК Битола има јаглен за само уште неколку дена?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Надлежните ги кријат информациите колку резерви на јаглен имаме и за колку денови со нив РЕК Битола може да произведува струја. Според неофицијални информации на Телма на депонијата има недоволна количина јаглен која може да покрие само неколку денови производство на струја. Но, никој од надлежните не сака ниту да ја потврди ниту да ја демантира оваа информација.

Телма со денови се обидува да добие одговори од ЕСМ околу тоа колку јаглен имаме. Но, иако ни ветија прецизни бројки уште вчера, ниту денеска не добивме прецизен одговор, туку повтторно паушачно уверување дека производството е стабилно.

Извор: Телма

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This