Нови 342 случаи на коронавирусот – седум лица починаа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 135, Битола – 35, Велес – 17, Прилеп, Кавадарци и Берово – 16, Охрид – 15, Куманово – 13, Струмица – 10, Штип – 9, Кочани и Гевгелија – по 8, Свети Николе и Ресен – по 6, Радовиш и Валандово – по 5, Делчево – 4, Гостивар, Кичево, Неготино, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2, Тетово, Струга, Виница, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по 1.

Регистрирани сe 348 оздравени пациенти од: Скопје – 141, Битола – 33, Прилеп – 25, Кавадарци – 21, Велес – 18, Кочани – 14, Ресен и Валандово – по 10, Гевгелија и Делчево – по 8, Штип – 7, Берово, Крива Паланка и Демир Хисар – по 6, Струмица и Свети Николе – по 5, Радовиш, Неготино и Тетово – по 4, Пехчево – 3, Охрид и Пробиштип – по 2, Гостивар, Кичево, Кратово, Виница, Богданци и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (67г, 74г и 79г) и по 2 починати лица од Битола (65г и 87г) и Охрид (65г и 77г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.349 тестови преку: ИЈЗ-266, ЦЈЗ Скопје-58, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–8, ЦЈЗ Куманово-63, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-17, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-37, Авицена-81, Биотек-116, Систина-64, лабораторија Лаор-49, Синлаб-9, Ремедика-8, Плодност–38, Генеа-12, Никоб лаб-214, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-35, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 940.

Досега во земјата се направени вкупно 1.478.883 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 216.670, бројот на оздравени пациенти е 201.017, на починати е 7.616, а бројот на активни случаи изнесува 8.037.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 94762, Активни 3826

Куманово 12912, Активни 257

Тетово 11336, Активни 152

Прилеп 10271, Активни 417

Битола 8743, Активни 615

Гостивар 8064, Активни 30

Велес 7324, Активни 326

Кавадарци 7007, Активни 302

Штип 6596, Активни 161

Охрид 6490, Активни 313

Струмица 6124, Активни 161

Кичево 4225, Активни 74

Кочани 4010, Активни 159

Струга 3908, Активни 70

Гевгелија 2805, Активни 119

Неготино 2565, Активни 56

Свети Николе 2122, Активни 81

Крива Паланка 1896, Активни 125

Ресен 1748, Активни 88

Радовиш 1732, Активни 68

Дебар 1456, Активни 2

Берово 1462, Активни 95

Делчево 1408, Активни 134

Виница 1158, Активни 40

Пробиштип 1120, Активни 26

Валандово 945, Активни 57

Кратово 775, Активни 46

Богданци 646, Активни 31

Демир Хисар 617, Активни 73

Крушево 590, Активни 35

Македонски Брод 495, Активни 12

Демир Капија 425, Активни 8

Македонска Каменица 417, Активни 64

Пехчево 351, Активни 9

Дојран 165, Активни 5

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This