Нов претставник на САД за Балканот: Габриел Ескобар доаѓа на местото на Метју Палмер

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Актуелниот заменик – амбасадор на Соединетите Американски Држави во Србија, Габриел Ескобар ќе го замени Метју Палмер на функцијата претставник на американскиот Стејт департмент за Западен Балкан, која ќе ја преземе на 7 септември.

Дипломатот од кариера Ескобар потврди дека ќе ја преземе новата должност од 7 септември.

– Назначувањето е официјално, и јас ќе ја преземам функцијата на 7 септември, рече Ескобар.

На својата нова позиција, Ескобар ќе биде задолжен за решавање бројни прашања на Западен Балкан, како и за дијалогот меѓу Србија и Косово.

Тој важи за одличен познавач на Балканот, а велат дека е непристрасен дипломат.

Две години, од август 2019 година, Ескобар беше заменик -амбасадор на САД во Белград, до доаѓањето на Ентони Годфри го раководеше американското дипломатско претставништво во Србија

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This