February 29, 2024, 11:35 pm

Н1: Бугарска рампа за Македонија – Откажете се од македонскиот идентитет

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во текст во кој се укажува дека Бугарија и става рампа на Македонија за влез во ЕУ и се потенцира барањето Македонците да се откажат од својот идентитет ако сакаат да почнат преговори со ЕУ, регионалната балканска медиумска мрежа Н1 ги анализира состојбите меѓу Скопје и Софија.

Медиумот кој е во сопственост на американски инвеститори пренесува дека официјална Софија деновиве јасно ставила до знаење дека ќе го блокира отворањето на пристапните преговори меѓу ЕУ и Македонија доколку соседната земја инсистира на македонски идентитет и јазик.

Историскиот спор меѓу двата соседи може да влезе во бриселските ходници и тоа пред декември кога Македонија очекува официјален старт на преговорите со ЕУ, пренесува Н1.

Тоа според медиумот би значело дека ниту согласноста за промена на името поради спорот со Грција не би бил доволен по 15 години колку Македонија е кандидат за членка на ЕУ нема да биде доволно за остварување на целта, пишува медиумот во сопственост на американски бизнисмени.

Линк до текстот овде

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This