ОВАА ГОДИНА ЌЕ БИДЕ ФАТАЛНА:Земјата ќе се тресе и ќе пука.На овие земји им се закануваат катастрофални земјотреси, а една од нив е во нашето соседство

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Земјата ни праќа петгодишни предзнаци за идните потреси”, вели Билем.


“Така можеме да заклучиме дека оваа година ќе има голем број на земјотреси”
“World Risk Report” во 2016. година објавил дека најнесигурна земја на светот е Вануати, островска држава во Тихиот океан, на која и се закануваат природни катастрофи како земјотреси, вулкански ерупции и циклони. Потоа на мета се Тонга, Филипини, Гватемала и Бангладеш.

По четири силни потреси во 2017. година, кои биле посилни од 7 степени според Рихтеровата скала, научниците предвидуваат дека оваа година ќе има двојно повеќе такви катастрофални земјотреси.

Да потсетиме, потрес од 7,9 степени се случил во јануари 2017. година на брегот на Алјаска, во Хондурас имало земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтер, во Перу јачината на потресот била 7,1, а потоа во Мексико дошол земјотрес со јачина од 7,2 степени.

Во овие земјотреси имало многу жртви, поради што научниците се обиделе да најдат одговор на прашањето што не чека во иднина. На основа на географските податоци и примероци, геолозите веројатно предвидуваат дека не не чека ништо добро, дури и напротив. Тие најавуваат дека оваа година ќе се случат двојно повеќе земјотреси.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=TGkT-HMhXPc

Според тврдењата на научниците, тоа поради силните врски меѓу брзината на ротацијата на Земјата и сеизмолошките активности. ОД 2011. година планетата ротира се побавно, а таа промена, иако минимална, може да предизвика интензивни активности во внатрешноста на Земјата.

Американските научници нагласуваат дека забавувањето на Земјината ротација во пет случаи, довело до двојно зголемување на бројот на силните земјотреси, се вели во извештајот на Роџер Билен од Универзитетот Колоради и Ребека Бендик од Универзитетот Монтана.

Земјата ни праќа петгодишни предзнаци за идните потреси”, вели Билем.

“Така можеме да заклучиме дека оваа година ќе има голем број на земјотреси”

“World Risk Report” во 2016. година објавил дека најнесигурна земја на светот е Вануати, островска држава во Тихиот океан, на која и се закануваат природни катастрофи како земјотреси, вулкански ерупции и циклони. Потоа на мета се Тонга, Филипини, Гватемала и Бангладеш.

https://www.youtube.com/watch?v=w0J2pAcKhDE

Албанија според тие податоци е најризичното подрачје во Европа и според опасноста од природни катастрофи се наоѓа на 40. место.

Во самиот врв е и Холандија. Хрватска и Словенија се во група на сигурни земји од катастрофи, а се наоѓаат на 125. односно 134. место на листата која опфаќа 171 земји.

Србија се наоѓа на 68. место на таа листа, Босна и Херцеговина на 91., а Македонија на 98. место.

Катар е најбезбедна земја на светот, а следат Малта, Саудиска Арабија, Барбадос и Гренада.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This