ОВА Е НОВАТА ПРВА ДАМА НА САД, Џил Бајден има кариера надвор од Белата куќа

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Џил претходно рече дека, ако стане прва дама, ќе се фокусира на образованието и семејствата на војниците.

69-годишната Џил Бајден стана прва дама на САД откако нејзиниот сопруг Џо Бајден го победи Доналд Трамп на претседателските избори. Претходно, таа рече дека, ако тоа се случи, нема да се откаже од својата кариера како наставник.

Џил има четири степени и има намера да продолжи да работи како наставник со полно работно време дури и кога нејзиниот сопруг ќе стане најмоќниот политичар во светот.

На овој начин, Џил стана првата прва дама што имала кариера надвор од Белата куќа.

Џил Бајден е доверлив советник на нејзиниот осум години постар сопруг.

Неизмерно цврста

На Џо Бајден во 1972 година му се случило нешто незамисливо – сопругата и ќерката му починале во сообраќајна несреќа. Тој останал сам со двајцата синови кои биле повредени.

Имено, Џил Џејкобс е родена во 1951 година и пораснала во предградие на Филаделфија. Нејзиниот татко од службеник во банка станал менаџер, а нејзината мајка била домаќинка.

Во моментот кога се запознале со Џо, вдовец кој секојдневно патувал од Делавер до Вашингтон – каде работел како американски сенатор, таа се разведувала од својот прв сопруг.

Парот се венчал во 1977 година, а Џил станала мајка на неговите синови Хантер и Бо. Тие имаат ќерка Ашли која е родена во 1981 година.

Додека го основала семејството, Џил се стекнала со две магистарски дипломи, а има и докторат по образование и сега предава на Политехниката од Вирџинија.

Парот од тогаш поминал нив две неуспешни претседателски кандидатури, осум потпретседателски години и смртта на синот Бо по битката со рак.

„Таа нè врати на нозе“, рече Бајден во видео порака во август на демократска конвенција, додека опиша колкаво влијание има Џил врз семејство обележано со трагедија. „Таа е неизмерно силна и лојална“, рече тој.

„Мали дела на сочувство“

Бајден стана втора дама во 2009 година, кога нејзиниот сопруг стана потпретседател за време на мандатот на Барак Обама.

Таа учествуваше во важни настани со првата дама Мишел Обама и известуваше за тоа на јавни настапи.

И сега, во третата трка на Бајден за Белата куќа, Џил е една од неговите најефикасни и најмоќни замени.

Таа неуморно водеше кампања за нејзиниот сопруг, обиколувајќи ги Ајова и Нов Хемпшир, како и изборните фронтови како Флорида и Мичиген, главно на помали настани.

Таа често го претставува својот сопруг како кандидат кој најдобро одговара не само на умерените демократи, туку и на независните и републиканците кои се разочарани од Трамп.

Во март, таа се најде во улога на заштитник на еден настан во Лос Анџелес, кога драматично го бранеше својот сопруг од двајца демонстранти кои го нападнаа на сцената.

„Добро сме“, рече таа со мирен глас.

Во својот говор на конвенција од училница во средно училиште во Вилмингтон, каде што предаваше англиски јазик во 90-тите години на минатиот век, таа ги истакна карактерот, способноста и срцето на нејзиниот сопруг.

Таа рече дека нејзиниот сопруг е цврст во неволји и верува дека тоа е квалитет што може да го поврзе со милиони американски семејства кои страдаат од пандемија, масовни отпуштања и расни тензии.

„Како составивте скршено семејство? На ист начин како што составивте цела нација“, рече Бајден. „Љубов, разбирање и мали дела на сочувство. Храброст. Непоколеблива вера”, додаде поранешната втора дама.

Зајакнување на улогата на прва дама

Бајден, која жестоко го заштитуваше семејството за време на кариерата на нејзиниот сопруг, се подготвуваше за напади од Трамп и неговите сојузници.

Тој сега може да се подготвува четири години во Белата куќа и зафатен распоред на предавања и должности во источното крило.

„Ако Бајден продолжи да предава, таа засекогаш ќе ги промени очекувањата и ограничувањата на оваа позиција“, изјави за AFP Кејт Андерсен Броуер, автор на „First Women: The Grace & Power of America’s Modern First Ladies“.

„Мислам дека може да биде предизвик да се усогласат работата на првата дама и огромните одговорности, но исто така мислам дека ќе ги прошири нашите хоризонти за тоа за што се способни првите дами“, рече Броуер.

Елисон предупреди дека Бајден може да се соочи со отпор од оние кои сакаат потрадиционална прва дама, но се согласува дека е дојдено време за промени.

„Еден ден сигурно ќе го имаме првиот господин во Америка и не верувам дека некој ќе очекува тој да се откаже од својата работа“, рече Броуер.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This