Ова е aнтихрватска xиcтeрија: Се огласи Xрватска за вoeниoт камп во Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Хрватскиот министер за надворешни работи Гордан Грлиќ Радман денеска во Подгорица, ја негираше изјавата дадена во Приштина дека Хрватска „одлучила да формира воен камп на Косово што ќе придонесе за стабилноста“.

Тој на прес-конференцијата рече дека не станува збор за воен камп.

Според „Вијести“ од Подгорица, Грлиќ Радман пред разговорите со неговиот црногорски колега Џорѓе Радуловиќ им изјавил на новинарите дека станува збор за „зголемување на бројот на војници во контингентот на единицата што има најмал број војници на Косово“.

„Хрватска, како членка на НАТО, е во право. Не знам зошто оваа антихрватска хистерија во Србија “, рече Грлиќ Радман.

Од истата прес-конференција, Хина објави дека Грлиќ Радман рече дека „антисрпската хистерија што се појавува од Србија е непотребна, а нејзиниот генератор е да се прикрие пасивноста на српската страна за да им се обезбеди на хрватското малцинство во Србија истите права како и Српското малцинство има во Хрватска“.

Наведено е дека Грлиќ Радман објаснил во Подгорица дека во Приштина, при неговата посета на 34-от контингент на хрватската армија во рамките на КФОР, зборувал за зголемување на бројот на војници, кои, како што рече, Хрватска, како одговорна членка на НАТО, има право.

Тој посочи, како што пренесува Хина, дека не знае „зошто некој од надвор ќе биде засегнат од таа изјава“.

Се наведува дека Грлиќ Радман исто така рекол дека во Србија се носат политички одлуки чија цел е да се наруши единството на хрватската заедница во Србија со создавање на т.н. Буњевац јазик, а знаеме дека Буњевци се етничка група на Хрватски народ.

„Ние сакаме да ги решиме сите отворени прашања со Србија. Да се ​​добие одговор за 1.869 исчезнати лица. Ние исто така сакаме обештетување за приведените, луѓето кои беа во логорите во Војводина и цела Србија“, рече Грлиќ Радман, пренесува Хина и Танјуг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This