Одложена одложената ocтавката на 3aeв поради нecpеќата во Бугарија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Денешните закажани седници на Централниот и на Извршниот одбор на СДСМ, на кои требаше да се ефектуира оставката на премиерот Зоран Заев, се откажани поради автобуската несреќа во Бугарија, соопштија од партијата.

„СДСМ и целиот наш народ е во болка и тага поради страшната трагедија што се случи во Бугарија. Закажаните состаноци на ИО и ЦО се одложени. Сочувство до семејствата и целиот наш народ“, соопштија од таму.

Седниците кои беа закажани за вечерва, беа на барање на Заев, кој изјави дека ќе бара признавање на неговата оставка од функцијата лидер на партијата, што тој ја најави на 31 октомври, по поразот на СДСМ на локалните избори.

По констатирањето на оставката на Заев, од највисоките партиски органи, ќе започне рокот од 15 дена за распишување на внатрепартиски избори за нов лидер, по што се очекува избраното лице да стане и мандатар за состав на новата влада.

Latest News

Boosting Your Deposit Limits on Go88 A Comprehensive Guide

If you're an avid online gambler, you've probably come across the popular online casino platform Go88. It offers a...

More Articles Like This