ООН: Се што е блиско до Иран, не значи дека е терористичко

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Американската администрација во заминување најави дека ќе го прогласи движењето на проирански, шиитски Хути во Јемен за странска терористичка организација.

„Стравуваме дека оваа одлука негативно ќе влијае на увозот на прехранбени производи и други важни производи во време кога се поголем број граѓани на Јемен умираат од глад“, рече портпаролот на ООН, Стефан Дизарик, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека ООН се загрижени дека прогласувањето на Хутите за терористи може да има штетно влијание врз напорите за обновување на политичкиот процес во Јемен.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This