Орбан појаснува: Со Германија се скаравме поради мигрантите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Унгарскиот премиер Виктор Орбан напиша дека обновувањето на соработката меѓу европските влади ќе бара „натчовечки напори“ откако германската канцеларка Ангела Меркел ќе се пензионира.

„Едно е сигурно: ерата на двосмисленост, скришум политика и лебдеење заврши со Меркел“, напиша Орбан, додавајќи: „Ракавиците сега се извадени додека влегуваме во нова доба“.

Унгарскиот лидер рече дека Меркел ја разбира Унгарија, алудирајќи на нејзиното потекло од комунистичка Источна Германија. Но, тој ја опиша миграциската криза во Европа од 2015 година како „раскинување“ на односите.

„Миграциската криза сама по себе беше голем тест. Стана Рубикон затоа што ги разоткри длабоките филозофски, политички и емоционални разлики меѓу нас за концептот на нациите, за слободата и за улогата на Германија“, напиша Орбан.

Тој тврди дека „Германците се на другиот пат на европската цивилизација, кон еден вид постхристијанска и постнационална држава“.

„Враќањето на европската соработка ќе бара натчовечки напори во ерата по-Меркел“, напиша Орбан.

Тој ја опиша претстојната германска коалиција на социјалдемократите, зелените и либералните Слободни демократи како левичарска влада со „про-имиграциска, про-родова, федералистичка, прогерманска европска агенда“.

Орбан не беше секогаш толку негативен за Германија, која е главен инвеститор во економијата на Унгарија.

Во 2019 година, по разговорите со Меркел, тој изјави дека „не гледаме иден настан на хоризонтот што може да ги наруши германско-унгарските односи“. Минатата година Орбан изјави дека се обидел да ја убеди Меркел да не ја напушти функцијата.

Критичарите на Меркел изразија загриженост дека во поголемиот дел од времето на канцеларката на функцијата, нејзиниот пристап кон Орбан, кој пак беше често обвинет за поткопување на демократските норми и институции дома, е премногу мек.

Сепак, Орбан постојано се оддалечуваше од широката десница во Европа, напуштајќи ја централно-десничарската Европска народна партија на почетокот на оваа година и воспоставувајќи односи со десничарските лидери, како што се Французинката Марин Ле Пен и Италијанецот Матео Салвини.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This