September 30, 2023, 3:11 am

Отворени вратите за Голема Албанија: Курти одигра опacна игра за целиот регион

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По учеството на Албин Курти и движењето Самоопределување на парламентарните избори во Тирана, се поставува прашањето дали неговиот акт е прифатлив за Белград и за медијаторите во преговорите, бидејќи косовскиот премиер сега има можност да влезе во политичкиот систем во Тирана. Курти одигра опасна игра низ целиот регион.

Ова за Спутник го изјави Зоран Миливојевиќ, пензиониран дипломат, кој потсетува дека политичката филозофија на Курти има – големoалбански пристап. Нашиот соговорник верува дека Тирана, ЕУ, Америка и сите други клучни актери во дијалогот на Приштина со Белград сега мора да се изјаснат за гестот на Курти и за целите на Голема Албанија што тој ги промовира.

„Ова е безбедносно и политичко прашање поврзано не само со регионот, туку и со Европската унија. Сепак, врз основа на она што го гледаме, целата гарнитура Курти што дојде на власт во Приштина има сериозна поддршка од западните структури. Практично, преку владата на Движењето Самоопределување тие исто така ја поддржуваат нејзината програма за Голема Албанија“, убеден е нашиот соговорник.

Миливојевиќ смета дека доколку западните земји не се изјаснат отворено, тие стануваат одговорни за последиците од ваквата политика, затоа што учеството на Албин Курти на изборите на соседната држава во време кога не е решено прашањето за статусот на Косово, го доведува во прашање дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Нашиот соговорник не ја оспорува законитоста за понатамошно учество на Курти во преговорите со Белград, но се прашува каков вид легитимитет има по учеството на изборите на друга држава:

Потегот на Курти е опасен и за безбедноста на регионот
Според нашиот соговорник, Курти одиграл опасна игра во целиот регион со својата политичка активност на изборите во друга земја.

Опозицијата во Приштина е полна и со критики кон Албин Курти и неговото учество на изборите во Албанија и тие сметаат дека неговиот потег е бесмислен, неприфатлив и со геополитички и геостратешки последици за државата Косово.

Од друга страна, приврзаниците на Курти се убедени дека Курти на овој начин ја отворил вратата кон Косово на два фронта. Прво, преку неговиот ангажман, Албанија на некој начин станува „главен“ преговарач со Белград, и второ, како политички фактор на институциите во Тирана ,Косово „ги отвора вратите“ на сите ресурси што ги има Албанија како суверена држава – од ООН во НАТО.

„Курти е носител на извршната власт со сите привилегии во Приштина, а не со некоја маргинална политичка фигура, и како таков, ако тој официјално стане дел од политичкиот живот во Албанија, тогаш тоа е директно промовирање на политиката во голема Албанија без ограничувања. На некој начин, преговорите со Белград би се однесувале и на државата Албанија. „Ако Тирана не реагира на тоа, се поставува прашањето дали тоа значи дека таа се залага и за големоалбанската политика и на најдиректен начин ги доведува во прашање нашите односи“, објаснува Миливојевиќ.

Како што вели, едно е ако поддржувате независно Косово, а друго е ако директно дејствувате со институциите на системот за создавање платформа за Голема Албанија. Но, додава Миливојевиќ, тоа станува проблем и за сите земји во регионот каде што живее албанското население.

Според резултатите на Централната изборна комисија на Албанија, претставникот на Движењето „Самоопределување“ предводено од Бојкен Абази во моментов има 2.340 гласа како независен кандидат и му требаат уште 150 гласа за да влезе во албанскиот парламент. Во Самоопределување тие очекуваат да се надмине тој број затоа што сеуште не се преброени гласовите на Интернет, кои се бројат утре.

Покрај Курти, во Албанија гласаа и други политички претставници на Косово. На пример, министерот за инфраструктура и животна средина Либурн Алиу, лидер на АКР и пратеник Беџет Пацоли, претседател на ААК во Приштина, Брахим Мехметај, поранешен министер за трговија, Бајрам Хасани … Според приштинските медиуми, претседателката на Централната изборна комисија била видена на едно од избирачките места.

Косово и Албанија немаат склучено договор за двојно државјанство, но само со доказ дека еден од родителите е роден во Албанија може да се добие државјанство.

Неофицијално, по изборите во Албанија, води Социјалистичката партија на Еди Рама.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This