September 26, 2022, 7:13 pm

Откриени стpaвични тајни: Во кaтоличката црква во Франција имало околу 3 000 пeдoфили

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Француската католичка црква имаше околу 3.000 педофили во своите редови во изминатите 70 години, објави денеска шефот на независната комисија која истражува сексуална злоупотреба во црквите, Jeanан -Марк Оул.

„Проценуваме дека бројката е околу 3.000, од ​​115.000 свештеници и црковни службеници, а ние почнавме да броиме од 1950 година“, рече шефот на комисијата за „Журнал ди диманче“, пренесува Ројтерс, пренесува Танјуг.

Портпаролот што го претставува Советот на бискупите одби да ги коментира изјавите на Сове.

Комисијата ќе ги објави своите наоди во вторник.

Римокатоличката црква беше погодена од бројни скандали поврзани со сексуална злоупотреба, во кои честопати беа извршени злосторства врз деца во изминатите 20 години.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This