November 29, 2022, 4:32 pm

Оџа ќе е министер за дијаспора – Ќе влезе ли во Владата и поп или монах?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

По одржаната седница на централното претседателство на „Алтернатива“, беа објавени носителите на јавни функции кои ќе влезат во Влада од нивната партија.

За министер без ресор, одговорен за дијаспората, предложен е Џемаил Чупи, Оџа од Дебар.

Џемаил е поранешен кандидат за градоначалник на Дебар од „Беса“.
Студирал на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, а во биографијата му пишува и дека е доктор на политички науки, како и дека предава на Универзитетот за бизнис и Технологија во Приштина, а средно учел во „Иса бег Медреса“ во Кондово.

Неофицијално, името на Чупи се споменуваше и за амбасадорското место на Македонија во Кина.
Зесега нема информации дека во Владата ќе учествува и свештеник од друга вероисповед.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This