December 1, 2022, 10:06 pm

Павловска-Данева: Инспекциски надзор не се нарачува од министер на прес конференција, туку за негово иницирање има зaконски точно утврдена процедура

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Професорката Ана Павловска Данева на социјалните мрежи ја коментираше постапката за инспекциски надзор.

Инспекциски надзор:

1. не се нарачува од министер на прес конференција туку за негово иницирање има законски точно утврдена процедура;

2. не се спроведува пост фестум, два дена после случување на несреќа, кога фактичката состојба не може да се утврди со увид на лице место;

3. НЕ СМЕЕ да се спроведува додека трае предистражна постапка за истиот настан, односно во таква ситуација инспекторите може да постапуваат само по добиен налог од јавен обвинител, а не на повик на министер

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This