Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. – Пишува ПОЛИТИКО

Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на имот. Целните луѓе го вклучуваат Димитриј Уткин, кој во правната објава за санкциите е опишан како „поранешен офицер на руското воено разузнавање (ГРУ)“ и „основачот на групата Вагнер“ кој се смета дека е „одговорен за координација и планирање операции за распоредување на платеници од групата Вагнер во Украина“.

Вагнер првпат го привлече меѓународното внимание во 2014 година кога ги поддржа проруските сепаратисти во источна Украина. Оттогаш, таа е вклучена во конфликтни зони вклучително и во Сирија, Судан, Мозамбик и Централноафриканската Република (ЦАР).

Западните власти сметаат дека групата е заплеткана со рускиот безбедносен апарат, иако Москва секогаш негираше каква било поврзаност. Политико минатата недела објави дека Брисел планира да воведе санкции против групата.

„Активистите на оваа група ја одразуваат руската хибридна војна. Тие претставуваат закана и создаваат нестабилност во голем број земји ширум светот“, изјави за новинарите шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

Во соопштението за печатот на Советот на ЕУ се вели дека „Групата Вагнер регрутирала, обучила и испратила приватни воени оперативци во конфликтните зони ширум светот за да поттикнат насилство, да ги ограбуваат природните ресурси и да ги заплашуваат цивилите со кршење на меѓународното право, вклучително и меѓународните човекови права и закон“.

Осумте лица се „вклучени во сериозни прекршувања на човековите права, вклучувајќи тортура и вонсудски, скратени или произволни егзекуции и убиства, или во дестабилизирачки активности во некои од земјите во кои дејствуваат“, пишува во соопштението.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This