February 7, 2023, 11:25 pm

Парична помош 40 новороденчиња во Ѓорче Петров

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски денеска потпиша 40 нови решенија за доделување еднократна парична помош во висина од 5000 денари за новороденчиња на територија на општината.

Станува збор за барања поднесени пред изборниот процес и во периодот кога исплатите беа забранети, согласно законската регулатива. Сите претходни барања за новороденче од пред септември 2021 година се исплатени.

Општина Ѓорче Петров на овој начин продолжува со стимулирање на родителите во насока на поддршка на наталитетот во населбата.

Децата се нашата иднина – стои во предизборната програма на Стојкоски. Проектот еднократна парична помош за новороденче ќе продолжи да се реализира и во наредните години.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This