February 6, 2023, 4:42 am

Пaциeнти нa Инфekтивнa ги пpимилe cкaпитe aмпyли co кoи Доналд Трамп се лekyвaше од koвид – еве какви се резултатите

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Терапијата за лекување ковид која се прослави откако екс претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја примал и се излекувал со неа – моноклонални антитела – предизвика огромно внимание во земјава. Нова надеж e и фактот што Министерството за здравство ги набави овие ампули на средината на летото и истите беа дистрибуирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, во континуиран ладен синџир. Ампулите се скапи, околу 2 илјади евра во доза и бараат посебни услови за чување, мерење на температурата и  во земјава единствено ги има на Инфективната клиника.

„Слободен печат“ ја праша директорката на Инфективната клиника доктор Милена Стевановиќ какви се досегашните искуства од ординирањето на оваа терапија, кај кои пациенти се дава и каков е исходот од лекувањето.

-Моноклоналните антитела се антитела кои се даваат кај пациенти со ковид кои не развиле клинички слики, не се кислородно зависни, а притоа имаат сериозни коморбидитети за фатален исход од болеста. Досега на Инфективната клиника ја аплициравме кај млади пациенти со акутни хематолошки заболувања, со трансплантации како хематолошки и други, односно кај пациенти со малигна болест на почеток, а не во терминален стадиум. Кога им се аплицираше оваа терапија симптомите останаа многу слаби и не развија тешка болест. Досега сме ја дале оваа терапија кај дваесетина луѓе, рече доктор Стевановиќ.

Набавените количини се доволни за околу 1.200 пациенти, а за да се аплицираат моноклоналните антитела според македонскиот протокол, пациентот мора да има барем неколку хроничнни заболувања, или да е имуносупримиран но со перспектива – односно малигното заболување да не биде во терминална фаза. Значи, се препорачува да ја примат млади пациенти со бубрежни болести, хронични дијабетичари. Светската здравствена организација пред три дена ги воведе моноклоналните антитела во својот официјален протокол за лекување ковид, со строга индикација да се даваат кај пациенти со највисок ризик од хоспитализација, затоа што според нив, има огромен интерес кај пациентите во почетните стадиуми на ковид да ги примат овие ампули, пренесе Слободен печат.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This