Пендаровски: Ако ги ocyдат Мимироски и Милосављевиќ, јас ќе ги помилувам

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, запрашан за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнување и обвинувањата против новинарите Горан Момироски и Драган Милосављевиќ, изјави дека е запознаен за случајот, и дека добил уверување дека некои од изнесените ставови имаат елемент на државна тајна.

„Прво, никогаш не сум одобрувал државен орган да тужи новинар. Никогаш. Меѓутоа, луѓето во агенцијата ме убедија дека таму постојат наводи дека наводно, таму, со тие известувања на новинарите, се пробиени службени државни тајни. Не знам дали е точно, судот нека утврди. Прво, не сум да се тужат, второ, ако стварно го направиле ова, не е добро бидејќи може да се поткопа националната безбедност. Трето, ако судот утврди дека на вистина не се виновни, за нив ќе биде пособро да речат еве, беспредметно бевме изложени на политички притисок од Агенцијата. Тогаш ние ќе се свртиме према Агенцијата и ќе речеме зашто ова сте го направиле кога не пробиле никаква државна тајна“, вели Пендаровски.

„Меѓутоа, ако судот на крај наиде, дека овие двајца се кабает, јас ви кажувам дека јас сум подготвен, ако не станува збор за не знам каква информација од национално витално значење која може да ја растури државната безбедност, јас сум подготвен да ги помилувам двајцата“, додава тој.

Пендаровски додаде дека не сака да ни се повтори случајот „Томче Кежеровски“.

Ќе ми биде драго да не се виновни, а, доколку бидат осудени, јас лично ќе ги помилувам, рече претседателот на државата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This