Пендаровски открива: Koцарев е авторот на декларацијата која ја усвои Собранието на Република Македонија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На денешниот брифинг со новирите претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски открива дека академикот Љупчо Коцарев е авторот на декларацијата која вчера македонското Собрание едногласно со поддршка и од власта и опозицијата ја усвои, а се однесува на заштита на македонските национални и државни интереси во преговорите со Бугарија.

Резолуцијата беше поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, а беше усвоена со 95 гласа „за“, ниту еден „против“ и еден „воздржан“ пратениците кои во Собранието сложно и со аплаузи ја изгласаа.

Пендаровски истакна дека нема ништо спорно во резолуцијата, се согласува со истата, посочувајќи дека до сега и онака во преговорите со Бугарија се држеле до начелата на декларацијата.

Тој очекува до 15. Август да се формира Влада во Бугарија, а Слави Трифонов да ги прифати барањата на странски фактор меѓу кои и одмрзнување на процесот за почеток на на преговорите на Македонија со ЕУ

Пендаровски смета дека додека нема Влада во Бугарија не треба да има преговори и треба истите да се прекинат. Потребно е само да има тековни дипломатски врски и преговори кои не се стратешки.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This