February 6, 2023, 3:19 am

Петков ќе се сретне со Ковачевски најрано во јануари: За Бугарија, Македонија е главна тема за националната безбедност

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарскиот претседател Румен Радев најави дека ќе свика Консултативен совет за национална безбедност за темата за Македонија во првата половина на јануари.

– Важно е да имаме став на ова политичко тело за тоа што треба да се направи за да се забрза процесот на интеграција на Република Македонија во ЕУ, но почитувајќи го бугарскиот национален интерес – изјави Радев по свеченоста на која Централната изборна комисија им ги врачи уверенијата на избраните претседател и потпретседател на Бугарија.

Бугарскиот премиер Кирил Петков изјави дека има желба да се сретне со новиот македонски премиер во првата половина на јануари, истакнувајќи и дека предложил формирање на пет работни групи на двете држави – за економија, инфраструктура, евроинтеграции, култура и историски прашања, кои ќе се состануваат месечно.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This