December 3, 2023, 4:03 pm

Пецаков во посета на Центарот за третман на деца со аутизам: Во најкус можен рок ќе се изградат нови пристапни скали

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бев во посета на Центарот за третман на деца со аутизам кој функционира во просториите на Општа болница Охрид. Од страна на вработените бев запознаен со начинот на фукционирање и работење на Центарот, но и за нивните потреби, соопшти преку Фејсбук објава градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков.

Тој информираше дека како одговорна Локална самоуправа се обврзале да изнајдеме начин за субвенционирање кој ќе биде финасиско олеснување на родителите чии деца го посетуваат Центарот.

– Дополнително она што било обврска на Општина Охрид за изградба на нови пристапни скали, а не се реализирано до сега, во најкус рок пристапуваме кон реализација. Носител на проектот за отворање на овој центар е Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам „ВО МОЈОТ СВЕТ“, пишува Пецаков во својот Фејсбук статус.

Објавата на Фејсбук може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This