October 6, 2022, 2:40 am

Повторно тензии помеѓу Ирска и Британија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ирска планира да изрази загриженост до владата на Обединетото Кралство поради плановите да се бара од неирски и небритански државјани да добијат дозвола пред да ја преминат границата меѓу Републиката и Северна Ирска.

Според нацрт-законот за националност и граници, граѓаните на ЕУ и другите без ирски или британски пасош ќе треба да аплицираат за електронско овластување за патување (ЕТА) за да влезат во Велика Британија, вклучително и Северна Ирска, од 2025 година.

Но, ирскиот заменик-премиер Лео Варадкар во четвртокот рече дека ирската влада ќе ја соопшти својата загриженост за планот до Обединетото Кралство, додавајќи дека сепак „не е големо изненадување“.

„Дел од аргументот во корист на Брегзит беше за контрола на нивните граници, а исто така и за намалување и запирање на имиграцијата од Европската унија, и ова е дел од тоа“, рече Варадкар пред ирскиот парламент. „Завршувањето на слободното движење беше голем дел од аргументот што тие го изнесоа. Но, ние апсолутно ќе ги соопштиме нашите ставови“.

Коментарите на Варадкар дојдоа како одговор на прашање од Пирс Доерти, политичар од Шин Феин, кој рече дека предлогот на Министерството за внатрешни работи на Обединетото Кралство е „срам“ и тврди дека ќе има огромно влијание врз патниците и туристичката индустрија.

Доерти додаде дека владата на Обединетото Кралство ќе го поткопа мировниот договор од Велики петок, кој стави крај на децениското сепаратистичко насилство во Северна Ирска.

„Ирска повторно се соочува со изгледите за колатерална штета на ториевската влада во Вестминстер, која не ѝ дава гајле на Ирска и е толку разделена од реалноста на животот на границата што може дури и да поднесе ваква мерка“. тој рече.

Министерот за внатрешни работи на Обединетото Кралство, Кевин Фостер, во средата изјави пред Комитетот за прашања на Долниот дом за Северна Ирска дека нема да има никаква проверка на документите на ЕТА на границата меѓу Републиката и Северна Ирска.

„Очекуваме дека ова ќе биде прилично едноставен процес“, рече тој. „Кога американскиот ESTA првично беше лансиран, можете да го пополните на аеродромот и да летате час или два подоцна. Можеби сè уште не сакам да добијам таков тип на гаранција, но секако гледаме како можеме да направиме поедноставен процес толку брз и едноставен“.

Предлог-законот помина во Долниот дом во средата, а сега ќе биде разгледан во Домот на лордовите.

Партијата Алијанса, СДЛП, Лабуристите и Либерал-демократите поднесоа амандман на нацрт-законот за ослободување на патувањето на островот Ирска од условот за ЕТА, но тој не беше избран за гласање.

„Ова додава дополнителни слоеви на бирократија и создава нов правен ризик и опасност за луѓето кои преминуваат на копнени патувања во Северна Ирска“, рече пратеникот Стивен Фари од Партијата Алијанса.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This