February 6, 2023, 4:44 am

Полска воведува вонpeдна состојба на границата со Белорусија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Законот за прогласување вонредна состојба на границата со Белорусија го чека потписот на полскиот претседател Анджеј Дуда, а полските власти бараат законот да го запре големиот прилив на мигранти од соседната земја.

Дуда најавил дека темелно ќе ја испита владината одлука и наскоро ќе ја објави својата, откако премиерот Матеуш Моравиецки потврди дека мерката е на масата на Дуда. Во Полска, вонредната состојба стапува на сила веднаш по потпишувањето на претседателот. Сепак, претседателот мора да поднесе декрет до парламентот, кој може да го отповика во рок од 48 часа.

Министерот за внатрешни работи Мариуш Камински рече дека указот ќе биде во сила 30 дена и ќе се однесува на тесната граница долж границата и во 183 општини. Во овие области, граѓанските права ќе бидат привремено ограничени, така што, на пример, протестите ќе бидат забранети.

Камински рече дека само во август ,три илјади мигранти се обиделе да преминат од Белорусија во Полска, без дозвола. Минатата недела Полска започна со изградба на ограда висока 2,5 метри долж границата долга 418 километри.

Поради репресијата на белорускиот претседател Александар Лукашенко против демонстрантите, кои се кренаа против неговата влада по изборите минатата година, за кои опозицијата и Западот велат дека се наместени, Европската унија воведе санкции против Белорусија. Белорусија одговори со тоа што им дозволи на мигрантите слободно да ја преминат белоруската граница до соседните членки на ЕУ.

Полската јавност во моментов е фокусирана на судбината на 32 мигранти од Авганистан, кои речиси три недели се заглавени во пограничниот град Уснарц Горни. Полската погранична полиција и војници го затворија кампот и не дозволуваат бегалците да влезат во земјата.

„Не можеме да поставиме преседани овде“, рече Камински.

„Ако пуштиме 30 од нив, 300 ќе дојдат наскоро, потоа 3.000 и потоа 30.000“, рече тој, додавајќи дека белоруската гранична полиција редовно им доставува храна на овие мигранти. Опозицијата го критикува планот за вонредна состојба, тврдејќи дека тоа овозможува протерување новинари и хуманитарни работници кои не живеат во областа погодена од одредбата.

„Нема да дознаеме за нехуманиот третман на триесетмината, а подоцна можеби и неколку илјади“, рече Кшиштоф Гавковски, водач на Алијансата на демократската левица во полскиот парламент.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This