November 29, 2022, 4:23 pm

Нови санкции за Русија бараат Полска, Литванија и Украина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Новите санкции против Русија треба да бидат воведени како одговор на нејзиниот агресивен пристап кон Украина, според полскиот претседател Анджеј Дуда и неговите колеги од Литванија и Украина Гитанас Науседа и Володимир Зеленски.

Полските и литванските лидери ја потврдија поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во заедничката декларација, објавена на 30-годишнината од нивното признавање на независноста на Украина.

Тројцата претседатели ја нарекоа одлуката како „важна пресвртница на патот кон полноправно обединување на Европа“.

Дуда, Науседа и Зеленски, кои се состанаа на виртуелниот самит во Лублинскиот триаголник, меѓусебно се уверија во нивната взаемна поддршка и солидарност во лицето на миграциската криза, оркестрирана од белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Дуда и Науседа, исто така, „ја повикаа меѓународната заедница да ги засили санкциите кон Руската Федерација поради нејзината тековна агресија против Украина“ и „го повикаа Кремљ да ја деескалира ситуацијата со повлекување на своите војници од украинските граници и привремено окупираните територии“.

Апелирајќи за санкции, Зеленски вчера призна дека решавањето на конфликтот во Донбас не би било можно без „директни разговори со Руската Федерација“, додавајќи дека „не се плаши“ од директен разговор со неговиот руски колега Владимир Путин.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This