February 26, 2024, 6:45 pm

Помпео ја разбесни Турција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се сретна денес со Вселенскиот патријарх Вартоломеј за време на неговиот краток престој во Турција, што ги разбесни турските власти и за време на кој не беше организирана средба со никој од нив.

Помпео, кој за време на турнејата ќе посети седум земји во Европа и Блискиот исток, објави фотографии на Твитер со патријархот Вартоломеј по посетата на Цариградската патријаршија.

Тој додаде дека патријархот Вартоломеј, „како (духовен) водач на православниот свет“, е клучен партнер во време кога САД продолжуваат да ја застапуваат верската слобода низ целиот свет.

Тој исто така имаше средба со Апостолскиот нунциј во Турција, архиепископот Пол Расел, а беше и во посета на Рустем Пашината Џамија.

Според него, тема на разговор треба да биде верските слободи во Турција, што ја разбесни Анкара и ги охрабри официјалните лица да го повикаат Вашингтон да се фокусира на кршењето на човековите права во САД.

Минатата недела Турција остро ги критикуваше плановите на Помпео и рече дека Вашингтон треба „да се погледне во огледало“ и да решава прашања како расизам, исламофобија и злосторства од омраза.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This