Поради високо ниво на тepopистичка зakaна Путин и Бајден ќе ги чуваат над 2000 припадници на вojckaта и полицијата, вклучително и снajпepисти и бopбeни авиони

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Земајќи го предвид искуството од самитот на СССР и САД од 1985 година, полицијата во Женева побара дополнителна помош од соседните кантони за самитот на претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и eо Бајден, рече шефот на полицијата на Женева, полковник Моника Бонифанти.

„Сфативме дека нема да се можеме сами, затоа побаравме помош од полицијата на соседните кантони. Се сеќаваме на искуството од самитот во 1985 година, кога Реган и Горбачов се сретнаа и затоа побаравме дополнителна помош“, рече Бонифанти на прес-конференција.
Според неа, од понеделник, 14 јуни, 900 припадници на полицијата ќе бидат во Женева. Покрај тоа, воен баталјон ќе дежура на аеродромот во Женева, додека преостанатите 1.000 од нив, избрани од властите, ќе помогнат во обезбедувањето на границите на кантонот.

Бонифанти посочува дека секоја од делегациите од Русија и САД ќе пристигне со 600 до 800 луѓе. Покрај тоа, во прес-центарот спроти паркот Ла Гранџ ќе има околу 300 новинари.

Според зборовите на заменик-директорот на Швајцарската федерална полициска канцеларија, Стефан Тејмер, Швајцарија смета дека нивото на терористичка закана во светот е сè уште високо, така што земјата презеде мерки пред состанокот на лидерите на Русија и САД.

„Неопходно е да се земе предвид дека опасноста од терористички напад останува голема во Швајцарија и другите земји. Тоа беше земено во предвид“, прецизира Тајмер.

Според шефот на оперативниот штаб на швајцарските воздухопловни сили, Пјер-Ив Еберле, тие ќе земат борбени авиони доколку на небото над Женева се појави сомнителен авион.

„Обично луѓето прашуваат дали борците ќе летаат, бидејќи тие авиони прават многу бучава. Но, нашите авиони ќе обезбедат безбедност на мала надморска височина и ќе одат во хиперсонична брзина само доколку се појави можна закана“, рече Еберле.
Тој додаде дека поради претстојниот самит на двајцата претседатели, летовите над енева ќе бидат привремено ограничени од 15 до 17 јуни поради безбедносни причини.

Сепак, Еберле не прецизираше колку авиони ќе дежураат над Женева, но посочи дека тие ќе следат нон-стоп.

Како што изјави за Спутник шефот на оперативниот оддел на полицијата во Женева, Франсоа Варидел, за време на самитот на Путин и Бајден, полицијата ќе распореди снајперисти по должината на работ на паркот Ла Гранж, кои ќе работат под надзор на безбедносните служби на делегациите.

„Најавивме дека ќе обезбедиме максимално ниво на безбедност на 15 и 16 јуни, како и пред и потоа“, рече Варидел.

Според него, полицијата е одговорна за обезбедување безбедност во паркот и Вила Ла Гранж, а посебен предизвик за безбедносната служба е потребата да се подготви местото за состанок за само две и пол недели.

„Соработуваме со делегациите. Тие ја гарантираат безбедноста на двајцата претседатели и ние го земаме предвид тоа. Така, ќе распоредиме снајперисти, заедно со претставници на двете земји. Тие ќе бидат невооружени, како набудувачи. На тој начин ќе се гарантира најдобрата безбедност“, додаде Варидел.
Тој исто така објасни дека околу паркот се поставуваат камери за надзор, кои ќе бидат отстранети по самитот.

Да потсетиме, средбата меѓу Путин и Бајден ќе се одржи на 16 јуни во Женева. Претстојните преговори меѓу Путин и Бајден веќе се споредуваат со средбата меѓу Михаил Горбачов и Роналд Реган. Пред 35 години, претседателите на Советскиот Сојуз и Соединетите држави, исто така, одржаа самит во енева. Тие разговараа за нуклеарно разоружување. По оваа средба, Реган го нарече Горбачов „тврдоглав болшевик“, а рускиот водач неговиот противник „диносаурус“.

Latest News

Getting Started with the 82 Lottery App A Comprehensive Guide

Have you ever dreamed of winning big in the lottery? With the 82 Lottery App, you can turn that...

More Articles Like This