March 28, 2023, 12:47 pm

Поради Делта сојот, Полска повторно воведе зaдолжителен kapaнтин за сите кои пристигнуваат од надвор од Шенген зоната

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Полска повторно ќе воведе задолжителен карантин за оние кои пристигнуваат од надвор од Шенген зоната, поради стравувањата од заразна варијанта на делта коронавирус што се шири низ целата земја, објави заменик-министерот за здравство Валдемар Краска.

Новото правило стапи на сила на среда на полноќ.

„Во моментов, веќе можеме да забележиме зголемување на уделот на нови мутации на коронавирус кај регистрираните случаи во Полска. Делта варијантата се појави и кај нас, но досега станува збор за само неколку десетици случаи. Сепак, ситуацијата поврзана со новите мутации на коронавирусот е динамична“, рече Краска.

Луѓето кои пристигнуваат од земјите кои не се од Шенген зоната ќе можат да го скратат карантинот со добивање на негативен резултат од тестот, но само по седум дена по пристигнувањето, рече заменик-министерот за надворешни работи, Пјотр Ваврзик. Досега беше доволен негативен резултат 48 часа по пристигнувањето, освен пристигнувања од Бразил, Индија, Јужна Африка и Велика Британија.

Сепак, оние кои се целосно вакцинирани со вакцина овластена во ЕУ, ќе бидат ослободени од карантин.

Сепак, деца под 12-годишна возраст, како и екипаж на авиони, возачи на транспорт, дипломати и војници нема да бидат предмет на карантин, доколку нивниот влез во Полска е поврзан со извршување на нивните службени должности.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This