Поранешниот претседател на Украина, Порошенко, ocoмничeн за пpeдавство на земјата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко е осомничен за предавство на државата и давање помош на терористички организации во случај на испорака на јаглен од територијата на Донбас која не е контролирана од Киев, изјави шефот на штабот на неговата партија „Европска солидарност“ Александар. Турчинов.
„Ова изгледа многу цинично, имајќи предвид дека во последните две години Украина, предводена од Владимир Зеленски и неговата влада, целосно ја уништи енергетската безбедност на нашата земја“, рече тој.

Тој изјави дека генералната обвинителка на Украина, Ирина Вендиктова, лично не потпишала дека е осомничен за предавство, туку се потпишала на нејзиниот заменик. Според Турчинов, тоа е уште едно покажување на моќ и случајот против Порошенко е дел од политичката борба со противниците која ќе прерасне во фарса.
Претходно беше објавено дека поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко, ја напуштил земјата по обидот на службениците на Државното истражно биро да му врачат покана за сослушување. На 17 декември истражните органи се обидоа да го повикаат политичарот на сослушување поради обвинението дека се занимавал со испорака на јаглен од делови на Донбас кои не се под контрола на Киев .

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This