August 18, 2022, 9:02 am

Португалија е пopaзена: Белгија го eлиминиpaше актуелниот европски шампион

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Европа ќе добие нов фудбалски владетел, откако Белгија го совлада актуелниот шампион Португалија со 1-0 во осминафиналето на Европското првенство.

Клучниот момент се случи во 42. минута, кога Торган Азар со прекрасен гол донесе водство за Белгијците кое на крајот се покажа како доволно за пласман меѓу осумте најдобри на еврошампионатот.

Во вториот дел Португалија заигра далеку подобро. Имаа неколку убави шанси кои не успеаја да ги искористат, а најблиску до гол беше Рафаел Гереиро кој во 83. минута ја погоди стативата.

Во четвртфиналето Белгија ќе игра против Италија која вчера беше подобра од Австрија по продолженија со 2-1.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This