November 29, 2022, 3:59 pm

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии на уредот во Канада и Австралија следната година.

„Егзит Интернешнл“ е непрофитна организација основана од лекарот Филип Ничке за да ја направи доброволната евтаназија и потпомогнатото самоубиство подостапно, помалку медицински и што е можно побезболна. Ничко е водач на движењето „право на умирање“ и во текот на годините создаде неколку уреди кои ја олеснуваат смртта. Ничко ја олеснил првата легална еутанизација во историјата користејќи лаптоп кој давал смртоносна доза барбитурати. Во последните неколку години, Ничке и Егзит Интернешнл го развиваат и промовираат „Сарко“, 3Д-печатена комора за смрт што го нарековме „ковчег со снабдување со течен азот“.

Ничке изјави за канадските медиуми дека првиот „Сарко“ што се очекува да се користи на вистински луѓе „моментално се печати“ во Ротердам во Холандија и рече дека верува дека тие имаат законско овластување да го користат во Швајцарија, каде што еутаназијата е легална.

„Ова ќе потрае некое време – поголемиот дел од декември, по што ќе го вратиме завршеното Сарко во нашата лабораторија за тестирање на инструменти пред да го однесеме во Швајцарија за вистинска употреба“, рече тој. Ничке изјави дека Exit International нарачал правен преглед во Швајцарија и дека не нашол никакви легални проблеми.

„Ние сме запознаени со швајцарското законодавство и не мислевме дека ќе има проблеми со замена на употребата на орален или пентобарбитал со употреба на азот, но сакавме да бидеме сигурни дека ништо не превидуваме“, рече Ничке. Тој додаде дека дополнителни уреди ќе бидат направени следната година и ќе бидат прикажани на конференцијата NuTech на Exit International во 2022 година во Торонто, која сè уште нема одреден датум или локација.

„Се прават планови за навреме печатење на Сарко во Канада за планираната конференција на NuTech за асистирано умирање во Торонто и во Австралија во 2022 година“, соопшти Ничке.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This