Починaлe 27 лица, еве колку нoвозaболени има во последното деноноќие

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.022 тестирањe, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 206, Гостивар – 33, Куманово – 19, Кичево – 13, Струга – 10, Струмица и Дебар – по 9, Прилеп – 7, Тетово, Кавадарци и Охрид – 5, Битола, Кочани и Свети Николе – по 2, Велес, Гевгелија, Радовиш, Пробиштип, Крушево и Македонски Брод – по 1.Регистрирани сe 367 оздравени пациенти од: Гостивар – 84, Тетово – 66, Скопје – 61, Струмица – 30, Куманово – 23, Кичево – 19, Охрид – 14, Дебар – 11, Прилеп – 7, Струга и Битола – по 6, Штип – 5, Радовиш, Македонски Брод, Виница и Валандово – по 4, Кавадарци, Кочани, Свети Николе, Велес и Ресен – по 3, Крива Паланка – 2, Неготино и Дојран – по 1.
Пријавени се 27 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г,62г,64г, 64г,64г,65г, 69г, и 70г), 4 починати лица од Гостивар (53г,65г ,72г и 83г), по 3 починати лица од Тетово (60г,70г и 76г), Куманово (67г,72г и 73г), Кичево (68г,68г и 82г), по едно починато лице од Струмица (68г), Дебар (84г), Прилеп (69г), Струга (71г), Битола (56г), и Свети Николе (55г).
Од вкупно пријавените, 3 лица се починати во домашни, а 24 лица се починати во болнички услови.

Направени се 3.022 тестови преку: ИЈЗ-42, ЦЈЗ Скопје-34, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–7, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-131, Авицена-141, Биотек-151, Систина-118, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-406, ВФВ Медикал-27, Ели Медика-37, Ројал Медика – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.928.

Досега во земјата се направени вкупно 1.111.451 тестирање на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 169.202, бројката на оздравени пациенти е 152.465, на починати е 5.695, а бројот на активни случаи изнесува 11.042.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 73224, Активни 3829

Куманово 9761, Активни 708

Тетово 9494, Активни 1791

Прилеп 8497, Активни 142

Гостивар 7087, Активни 1467

Битола 6551, Активни 189

Велес 5618, Активни 123

Охрид 5335, Активни 294

Кавадарци 5304, Активни 113

Штип 5111, Активни 126

Струмица 4759, Активни 539

Струга 3321, Активни 325

Кичево 3287, Активни 546

Кочани 2910, Активни 95

Гевгелија 2240, Активни 43

Неготино 2199, Активни 13

Свети Николе 1595, Активни 59

Ресен 1327, Активни 87

Радовиш 1247, Активни 63

Крива Паланка 1240, Активни 8

Дебар 1219, Активни 198

Берово 1105, Активни 52

Делчево 1001, Активни 23

Виница 927, Активни 30

Пробиштип 805, Активни 16

Валандово 716, Активни 31

Богданци 512, Активни 18

Крушево 502, Активни 12

Кратово 417, Активни 40

Демир Хисар 409, Активни 9

Македонски Брод 407, Активни 37

Демир Капија, Активни 400 3

Пехчево 287, Активни 7

Македонска Каменица 254, Активни 5

Дојран 134, Активни 1

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This