По дpacтичниот пaд на лирата, Ердоган назначи нов министер за финансии

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган назначи нов министер за финансии откако Лутфи Елван поднесе оставка поради загриженоста за инфлацијата, падот на лирата и неортодоксните економски политики на Владата.

Разрешувањето на функционери укажува на продлабочување на јазот во администрацијата поради инсистирањето на Ердоган за намалување на каматните стапки, што може да биде високоризично коцкање пред изборите во 2023 година, пишуваат светските медиуми.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This