По трeтaтa дoза ќе се пoстигне дoживoтен имунитeт?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Третата засилувачка доза на вакцина против коронавирус најверојатно ќе трае со години, се надеваат научниците.

Тие објаснуваат дека кога вакцината ќе донесе уште една рунда антиген во телото, ќе ги активира мемориските Б-клетки и ќе им овозможи да произведат подобрени, поквалитетни антитела.

Некои американски научници се убедени дека имунитетот по третата доза на вакцината против коронавирус ќе трае со години и тие се убедени дека третата засилувачка доза би можела да биде последна во борбата против оваа чума.

Експертите веруваат дека подолг интервал помеѓу давање на втората и третата доза, од шест до осум месеци, може да обезбеди посилен и долготраен имунитет.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This