December 6, 2022, 5:50 pm

По „успешните“ инвестиции на Гугл и Фејсбук: Заев го најавува Џенерал Електрик со приватизација, без гринфилд инвестиција

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Темата инвестиции му е омилена на премиерот Зоран Заев кога сака пред јавноста да претстави дека успеал нешто да постигне. Но тоа е и тема за која многупати премиерот не ја зборуваше вистината.

Откако ветуваше „брда и долини“ дека во Македонија ќе инвестираат Гугл и Фејсбук, јавноста можеше да види до каде е подготвен да оди Заев давајќи лaжни ветувања. Неговите најави беа далеку од реалноста.

Сега, Заев со нова најава. Го најавува Џенерал Електрик со приватизација, без гринфилд инвестиција.

Како што објавија дел од медиумите, Заев најавил дека американскиот гигант ќе ја купи ТЕЦ Неготино и ќе инвеcтира 400 милиони долари во гасни централи од 800 мегавати. Ќе звучеше добро ако не доаѓаше од политичар кој на темата инвестиции направи циркуз и потоп.

Откако тој е на власт во Македонија нема нови инвестиции, а и тие што беа тука си заминаа.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This