По 20 години: Пронајден оригиналниот Охридски договор

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Македонскиот вицепремиер и министерот за политички систем Артан Груби денеска изјавија дека оригиналните документи од Охридскиот договор, кој исчезна пред 20 години, се пронајдени во државната архива.
Тој им рече на новинарите и додаде дека документот, потпишан од седум службеници, конечно бил ставен „таму каде што припаѓа“.
„Мисијата за одбележување на 20 -годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор беше да се најде оригиналниот документ потпишан од седум службеници – пет водачи на институции од нашата земја и двајца меѓународни претставници – Американецот Џејмс Пердју и претставникот на ЕУ Франсоа Леотар, бидејќи секоја година главната вест е дека нема оригинален документ“, рече Груби.
Охридскиот договор беше потпишан на 13 август 2001 година од македонската влада и претставникот на Албанците во Македонија, и го заврши конфликтот меѓу НОВ и македонските безбедносни сили и ги подобри правата на Албанците во Македонија.

Со тој договор беше договорено албанскиот јазик да стане официјален јазик во земјата, пренесува Танјуг.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This