Премиерот на Луксембург зapaзен со kopонавирусот по самитот на ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, ќе се изолира 10 дена откако тестот за коронавирусот покажа дека е позитивен, по враќањето од Самитот на Европската унија.

Никој од другите 26 лидери на ЕУ кои присуствуваа на самитот во Брисел во четвртокот и петокот не биле во контакт со заразениот премиер на Луксембург, се вели во соопштението од неговиот кабинет.

Според правилата во Луксембург за спречување на ширење на вирусот, се смета дека близок контакт со заболен од КОВИД-19 е ако се помине повеќе од 15 минути со него на растојание помало од два метра без маска.

Портпарол на Бетел изјави дека тој строго ги следел правилата за време на самитот.

„Нема шеф на држава или владин претставник на списокот на блиски контакти на премиерот“, додаде портпаролот.

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...

More Articles Like This