October 6, 2022, 1:18 am

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КИНА ДОАЃА ВО СРБИЈА: Ова се деталите од телефонскиот разговор на Претседателите на Кина и Србија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Претседателот на Србија Александар Вучиќ по телефонски разговор му се заблагодарил на кинескиот колега за помошта која Србија ја доби од Кина во борбата со запирање на ширењето на Корона вирусот.

Вучиќ се заблагодарил и за донацијата на двете лаборатории за борба против Ковид19, кои почнуваат со работа во Белград и Ниш и воедно го замолил кинескиот претседател за помош за набавка на додатна медицинска опрема се наведува во соопштението.

Претседателот ан Кина изразил надеж дека наскоро ќе се видат со претседателот Вучиќ во Кина, а воедно го потврдил своето доаѓање во официјална посета на Србија.

Кинескиот претседател истакнал во разговорот дека Кина и Србија ќе успеат да ги пребродат сите економски тешкотии со кои се соочуваат како резултат на пандемијата, се наведува соопштението.

Извор: Kurir.rs

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This