October 6, 2022, 1:02 am

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Шефот на државата Стево Пендаровски, денеска, ќе престојува во официјална посета на Косово.

Тој во Приштина ќе има средби со неговата косовска колешка Вјоса Османи-Садриу, со претседателот на Парламентот на Косово, Глаук Коњуфца и со премиерот Албин Курти.

Како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, претседателот Пендаровски со државни и воени почести ќе биде пречекан од Османи-Садриу по што ќе одржат тет-а-тет средба, а ќе следи и пленарен состанок на делегациите на двете земји.

Во рамки на престојот во Косово, претседателот Пендаровски во Пеќ ќе ја посети Регионалната команда на КФОР – Запад и припадниците на македонскиот контингент во составот на Мисијата.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This