Приведен маж: Седум пати се вакцинирал во име на други лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во Словенија е приведен маж кој во последните два месеци седум пати бил вакциниран против Ковид-19, а кривично ќе одговараат уште четворица, на чие име бил вакциниран за да добијат сертификат за вакцинација.

Тие се товарат за манипулација при вакцинација која здравствените власти намерно ја довеле во заблуда, па на невакцинираните им издале потврда иако не биле вакцинирани, објави телевизијата ПОП-ТВ.

-Оној што ќе добие лажна изјава од надлежен државен орган или од нотар што може да послужи како доказ во правен промет, може да се казни со затвор до три години, предупредуваат од полицијата во соопштението до медиумите и додаваат дека доколку познавале лица кои користат или издале таков сертификат, исто така, може да бидат казнети за манипулација со податоци.

Полицијата соопшти дека четворица мажи кои не сакале да се вакцинираат, за пари ангажирале лице со социјални проблеми, кое се вакцинирало во различни центри за вакцинација користејќи го нивниот здравствен документ, а бил уапсен кога по осми пат се пријавила за вакцинација и сега е во притвор.

-Едно лице за овие вакцини добило ниска парична награда од останатите четворица осомничени, кои ги искористиле неговите проблеми и околностите во кои живее и го доведоа на кривично дело, не земајќи го предвид неговото здравје, соопшти словенечката полиција.

Здравствените власти засега не коментираат колку повеќекратните вакцини би можеле да бидат опасни надвор од препораките и какви последици може да сноси лицето што постапува на тој начин.

Првите случаи на слично фалсификување на КОВИД статусот во Словенија се забележани во септември, кога во Љубљана беа пријавени неколку случаи дека оние на кои им треба потврда за КОВИД, а не сакаат да се вакцинираат, ангажирале други и им платиле. Вообичаено, тоа го преземале луѓе од маргините, бездомници или зависници, а за една добиена доза добивале околу 150 евра.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This