February 6, 2023, 4:55 am

Приемот на Бугарија во еврозоната мириса на измaма која ќе доведе до развој на kopyпцијата, тврди американски експерт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Воведувањето на еврото во Бугарија ќе доведе само до развој на корупција, а приемот на земјата во еврозоната ми мириса на измама, рече Стив Ханке, професор по економија на американскиот универзитет Џон Хопкинс и поранешен економски советник на поранешниот бугарски претседател Петро Стојанов.

Според експертите, Монетарниот совет, кој самиот Ханке го основал во Бугарија во 1997 година, не треба да се менува.

„Бугарите треба да се запрашаат зошто треба да го сменат моделот што работи одлично?“, Апелираше Ханке до граѓаните.
Економистот додаде дека за време на посткомунизмот, владите на одредени земји изгубиле во борбата против нивниот најголем проблем – корупцијата.

„Владите ја игнорираа корупцијата. Ова важи и за Бугарија. Плановите за пристапување во еврозоната се само пародија, тоа не е ни план. Никој не ги спомнува проблемите на монетарниот совет, бидејќи тие не постојат. Исто така, никој не зборува за придобивките од усвојувањето на еврото, бидејќи ги нема. Нема да има корист, туку хаос. Целиот процес на влез во еврозоната ми мириса на измама. Елементите што, според мое мислење, се највидливи се неспособност, нелегитимност и корупција“, изјави бугарски експерт за Нова ТВ во неделата.
Во врска со ова, американскиот експерт остро ја критикуваше позицијата на експертите кои го поддржуваат преминот кон еврото.

Оние кои зборуваат за стабилност, пониски каматни стапки, зголемени инвестиции и приход, „едноставно фрлаат прашина“ во очите на граѓаните и не знаат за што зборуваат, посочи Ханке.

Во исто време, економистот оцени дека постои личност што ги „влече конците“ во прашањето за влез на Бугарија во еврозоната – поранешниот премиер Бојко Борисов.

„Ова е токму она што Борисов и неговите министри започнаа да го прават тука во средината на ноќта кога избувна ковид кризата и сите беа загрижени за вирусот. Тогаш тие ја вклучија темата за еврозоната во играта“, заклучи Ханке, кој постојано изјавуваше дека Бугарија ќе ја изгуби својата независност ако влезе во еврозоната.

На монетарен Советот беше создадена како одговор на голем инфлацијата со цел да се привлечат инвеститори, се врати одлив на капитал во земјата во текот на транзицијата на земјата кон демократија, како и враќање на довербата на граѓаните во националната валута – бугарскиот лев.

Да потсетиме, минатата недела беше усвоен нацртот на Националниот план за воведување на еврото во Бугарија, според кој земјата ќе премине на еврото од 1 јануари 2024 година, без преоден рок. Како што е наведено, бугарскиот лев ќе остане законско средство за плаќање заедно со европската валута уште еден месец по преминот кон новата валута.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This