October 2, 2023, 6:59 pm

Прилеп доби нов градоначалник, Борче Јовчески во големо водство пред Сугарески

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според пристигнатите првични резултати од локалните избори 2021 до кои дојде Република Прилеп доби нов градоналаник.

Поранешниот министер на СДСМ, Горан Сугарески, кој не успеа да ги привлече гласовите на своите соседи, изгуби уште во првиот круг.

Борче Јовчески од ВМРО-ДПМНЕ ќе раководи со градот во наредните четири години, велат неофицијалните резултати.

Во село Чепигово 66 лица гласале за Јовчески, наспроти 37 за Сугаревски. За советничка листа пак 77 гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 24 за СДСМ. Во избирачко место 1455 во градската населба Тризла 159 гласа се за Јовчески, 96 за Сугарески. Во Тризла 2 пак 210 наспроти 192 во корист на Јовчески. Во изборно место Рид 96 гласа се за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, 80 гласа за Сугарески.

Според информации од партиските штабови Сугарески губи од своите соседи. Во неговото избирачко место во предност е противкандидатот од ВМРО-ДПМНЕ.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This