September 29, 2022, 10:20 pm

При распитот еден од пpeживеаните рекол дека се спacиле 8, а не 7 луѓе – Пронајдени се само 44 тeлa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

„Назначени се судско-медицински вештачења на сите починати. Аутопсиите се готови. Повеќето од нив починале од задушување, а не од повреди или од експлозија“, додаде Сарафов.

На местото на несреќата се констатирани лоши ознаки на патиштата, лоша сигнализација и лоша сообраќајна организација. Според Сарафов, заштитната ограда придонелa за несреќата.

Бугарскиот истражител и обвинител утре заминува за Скопје. „Тие ќе ја поднесат нашата законска пријава и најверојатно утре ќе ги добие ДНК профилите на роднините. Ќе споредиме со ДНК профилите на жртвите што ги подготвија нашите медицински лица“, додаде тој.

Портпаролот на главниот обвинител Сиика Милева изјави дека главен обвинител е Иван Гешев кој наредил увид на сигнализацијата и ознаките на коловозите од прва класа низ земја. Во увидот ќе бидат вклучени странски експерти како и претставници на невладини организации. Доколку се соберат податоци за сторено кривично дело, истите ќе бидат испратени до надлежните органи. Доколку се утврдат прекршоци, тие ќе бидат испратени на отстранување до Министерскиот совет. Шиика Милева рече и дека при распитот на еден од преживеаните рекол дека биле спасени 8, не 7 луѓе.

Во исто време, на местото на трагедијата се пронајдени 44 тела. Затоа, истражителите ја проверуваат верзијата за да видат дали има уште еден преживеан и каде е тој. Можно е некој од патниците во автобусот да се префрлил на територијата на Бугарија во некој од другите автобуси на туристичката група и затоа патниците се еден помалку.

Вчера стана јасно дека тим од шест истражители од Националната истражна служба и тројца Обвинителите од Окружното обвинителство Перник ќе работат на =претистражна постапка за тешката сообраќајна несреќа на магистралниот пат Струма, во кој загинаа државјани на Република Македонија.

Формиран е тим од истражители и обвинители за истрага на трагедијата на автопатот Струма Со оглед на меѓународниот елемент на случајот, обвинителите од Меѓународниот оддел при Врховниот суд касациското обвинителство обезбедува целосна помош и координација во врска со поднесувањето на барањето за правна помош.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This