March 28, 2023, 12:38 pm

Проширена листата на симптоми за Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Треска, кашлица и отежнато дишење се добро познати симптоми на Ковид-19, но постојат и други алармантни симптоми како што се слабост, слаб шеќер во крвта и гастроинтестинални тегоби, според една студија во американскиот весник за итна медицина.

Со тоа списокот со симптоми на коронавирус уште еднаш се прошири и тој беше добиен со анализа на околу 12.000 возрасни пациенти кои беа примени на одделот за итни случаи во пет њујоршки болници.

Ковид-19 е откриен кај 57,5 ​​проценти од пациентите кои пријавиле општа слабост или променета ментална состојба, додека биле откриени 55,5 проценти од оние кај кои шеќерот бил надвор од контрола. Кај пациенти со гастроинтестинални проблеми, се покажа дека 51,4 проценти од нив имаат корона вирус, пренесува „Вашингтон пост“.

Пациентите постари од 65 години главно се жалат на атипични симптоми како што се слабост, замор и дијареја, покажа студијата. Исто така, истражувачите забележале дека пациентите со променета ментална состојба, кои паднале, биле крајно дехидрирани и имале висок шеќер во крвта, имаат зголемен ризик од смртност поради компликации предизвикани од вирусот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This