Путин објасни кои ќе бидат поcледиците од членството на Украина во НАТО

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Проширувањето на НАТО на исток на сметка на Украина е едно од најважните безбедносни прашања за Русија од стратешка перспектива, изјави рускиот претседател Владимир Путин.
„Постојано зборуваме за тоа, јавно, ги предупредуваме нашите партнери дека тоа е неприфатливо за нас. Една од тезите е многу едноставна – секоја земја има право да го избере најприфатливиот начин за обезбедување безбедност, но тоа треба да се направи за да не се наштети на интересите на другите земји, да не се поткопува безбедноста на другите земји, во овој случај Русија“, рече тој по средбата со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.
Тој додаде дека Русија е загрижена за можноста за членство на Украина во НАТО, бидејќи оружјето на Алијансата ќе се појави на нејзина територија.
„Не може, а да не бидеме загрижени за изгледите за можно членство на Украина во НАТО, бидејќи несомнено ќе биде проследено со распоредување на соодветни воени контингенти, бази и оружје што претставуваат закана за нас“, рече Путин.

Рускиот лидер истакна дека, и покрај изјавите на руската страна, инфраструктурата на НАТО се приближува до руските граници во изминатите децении.

„И сега ги гледаме системите за противракетна одбрана во Полска и Романија … Ги имаме сите причини да веруваме дека истото ќе се случи ако Украина биде примена во НАТО, но на украинска територија. Ако не размислуваме за тоа, тоа едноставно би било грешка од наша страна: неволно да гледаме што се случува таму“, нагласи Путин.
Претседателот на Русија оцени дека НАТО води конфронтирачка политика кон Русија.
„НАТО е воен блок. За жал, тој веќе долго време води очигледно конфронтирачка политика кон Русија… Таа структура е најблаго речено непријателска кон нас, а освен тоа Русија ја прогласува за свој противник. Нема ништо добро во тоа. Не бараме никакви конфронтации со никого и се надеваме дека во таа смисла Грција ќе заземе став на воздржаност“, рече Путин.

Путин посочи дека Русија води мирољубива политика, но дека има право да ја заштити својата безбедност. На прашањето дали Русија сè уште планира да ја нападне Украина или не, Путин рече дека тоа е провокативно прашање.
„Русија води мирна надворешна политика, но има право да ја обезбеди својата безбедност“, рече рускиот лидер.
Потсетуваме дека на 1 декември рускиот претседател Владимир Путин предложи да започнат преговори за постигнување правни гаранции за непроширување на НАТО на исток.
Путин нагласи дека најважната задача на руската дипломатија е да добие сигурни и долгорочни безбедносни гаранции.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This