Путин открива: Европа го препродава рускиот гас седум пати поскапо

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Путин изјави дека Русија постојано ги предупредува европските партнери за опасноста од колапс на системот на долгорочни договори, дека Москва се уште е подготвена да и помогне на Европа во ситуацијата со цените на бензинот, но подвлече дека проблемите со гасот ги создала самата Европа.
Рускиот претседател Владимир Путин на денешната годишна прес-конференција се осврна на состојбите на европскиот пазар на гас, особено на скокот на цената на тој извор на енергија, оценувајќи дека проблемот со поскапувањето на гасот го создала самата Европа, што препродава евтин руски гас по многу повисоки цени.

„Европските купувачи го препродаваат гасот што го добиваат од Гаспром, во согласност со долгорочните договори, по цени што важат на самото место, кои се до седум пати повисоки од оние од долгорочните договори“, рече Путин, пренесува Тасс.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This