Путин потсети: И Елцин го тапкаа по рамо, а потоа се случи Југославија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин кажа кои методи се обиделе да ги користат другите земји за да влијаат на Русија во средината на 1990-тите. Тој нагласи дека тие акции ги прекинал на почетокот на 2000-тите.
„Видете, во средината на 1990-тите – во раните 2000-ти, како советници, руските владини претставници беа, како што се испостави, службеници на ЦИА“, рече Путин на седницата на Советот за развој на граѓанското општество и човекови права.
„Подоцна, во САД им се судеше дека како офицери на ЦИА, додека работеа за нас, го прекршиле американскиот закон и учествувале во приватизацијата“, нагласи претседателот.
Според него, ова е само еден пример за обид за мешање во работите на Русија.

„Во нашите нуклеарни воени капацитети имаше американски експерти кои доаѓаа таму да работат секој ден, од утро до вечер – американското знаме беше на масата. Тие живееја и работеа таму. Не им требаа чувствителни инструменти во нашиот политички живот, рече тој, бидејќи и онака контролираа се“, убеден е шефот на државата.
Тој нагласи дека секако, ситуацијата се промени, државата стана поинаква, стана понезависна, можностите на вооружените сили растат и, се разбира, односот кон неа почна да се менува.
Путин потсети и на односот кон претседателот Борис Елцин.
„Се беше во ред, со задоволство го тапкаа по рамо. Тој само го крена гласот во одбрана на Југославија и незаконските дејствија – а знаеме дека тоа беа апсолутно незаконски дејствија, кршење на меѓународното право против Југославија, кога беше извршено бомбардирањето без никакво одобрение на Советот за безбедност на ОН, што е најгрубо кршење на меѓународното право – само Борис Елцин го бранеше меѓународното право и правото на народот на Југославија, веднаш односот кон Русија, кон него лично, се смени“, рече Путин.
„Штом Русија почна да зборува за своите интереси, да има интереси, да го зајакне својот суверенитет, економија и воени капацитети, беа потребни други инструменти за влијание врз нашиот внатрешен политички живот, вклучително и суптилни инструменти преку разни организации кои добиваат пари од странство.“, заклучи тој.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This