February 29, 2024, 11:41 pm

Путин: Чиcтa глyпocт e дeкa Русија пpeдизвикyвa вeштaчки cкoк нa цeнaтa нa eнepгeнcитe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Кремљ има конструктивни односи со Вашингтон и изрази надеж дека заедничките интереси на крајот ќе помогнат за нормализирање на американско-руските односи. Тој ги отфрла тврдењата на европските експерти дека Русија предизвикува скок на цените на енергијата.

На меѓународниот енергетски форум во Москва, Путин кажа дека Русија е подготвена да ги зголеми испораките на природен гас за да помогне во намалување на тензиите на европскиот енергетски пазар, инсистирајќи дека неговата земја сака цените да останат стабилни.

Тој ги отфрли обвинувањата на некои европски експерти и политичари дека Русија го прекинува снабдувањето со гас и предизвикува скок на цената на енергенсите, нарекувајќи ги политички мотивирани гласини и додавајќи дека испораката на руски гас годинава е зголемена за 15 отсто.

Путин истакна дека, иако Русија ги зголеми испораките, САД ги намалија испораките на течен природен гас за Европа поради големата побарувачка во Азија.

-Тврдењата дека Русија ја користи енергијата како политичко оружје се чиста глупост и заблуди. Ги зголемуваме залихите онолку колку што бараат нашите партнери, рече тој.

Путин кажа и дека новоизградениот гасовод „Северен тек 2“ до Германија, што ја заобиколува Украина под Балтичкото Море, би бил поповолен за потрошувачите бидејќи е 2.000 километри пократок од украинската рута, со што се намалува цената на гасот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This