Пaниka вo Дaлмaциja: Ce cлyшнaлo гpмeњe и звyк cличeн нa ekcплoзиja зa вpeмe нa зeмjoтpecот – лyѓeтo нoќтa ja пoминaлe вo aвтoмoбили

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

На подрачјето на целиот цетински крај земјотресот вчера синоќа предизвика голема вознемиреност и страв кај жителите на тоа подрачје.. Се тресело јако и долго траело. Брзо се проширила информацијата дека епицентарот е под Камешнице, на длбочина од 5 километри, 39 километри од Сплит и 19 километри од Ливна со магнитуда од 4,6 степени.

Иако за време на земјотресот врнело, многу од граѓаните излегле пред своите домови. Тие најисплашените кои живеат на повисоките спратови одлучиле да не се враќаат во своите станови, туку ноќта да ја поминат во автомобилите.

Земјотресот не предизвикал штети на станбените и другите објекти, но паѓале предмети и се треселе инветарите во становите.

-Седемве во кафуле. Прво се слушна грмење и звук сличен на експлозија. Силно се тресеше и сите избегавме надвор. Во тој момент снема светло, а потоа се слушнаа сирени, изјавил еден од жителите за Далмација Денес.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This