Пekoл на небото – Спремете се за „Bojна на ѕвездите“’: Еден од најмоќните американски авиони доби лacepско opyжје

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Еден од најмоќните авиони на модерното бојно поле е ловецот АС-130Х Спектер на американските воздухопловни сили. Авионот доби големи надградби на вооружувањето, вклучително и нов офанзивен ласерски систем за оружје.

Локхид Мартин објави соопштение , во кое се наведува како „ласерот“ (AHEL) „е подготвен за употреба на терен “.

„Ова оружје е огромно достигнување за нашите клиенти“, рече Рик Кордаро, потпретседател на Локхид Мартин за напредни решенија за производи. “Оваа пресвртници и успешна мисија се доказ за нашето партнерство со американските воздухопловни сили во брзо постигнување важен напредок во развојот на системот за ласерско оружје. Нашата технологија е подготвена за терен денес”.

Авионот, со прекар „Пекол на небото“, има три оружја кои се користат од страните, вклучително и митралез „Гетлинг“ од 25 мм, топ „Бофорс“ со калибар 40 мм и хаубица од 105 мм. Четвртото оружје ќе биде „AHEL“, хемиско -енергетско оружје, кое ослободува концентрирани светлосни импулси, ласер.

Ласерското оружје од 60 киловати нема доволно енергија да направи дупка низ главниот борбен тенк или да убие човек, но може да ги стопи сателитските антени и оптички сензори.

Пентагон сака да развие и да постави ласерско оружје што е „милион пати посилно“ од се што што е на терен денес.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This