August 10, 2022, 9:51 am

Пoбeдa нa ВМРО-ДПМНЕ во вкyпнo 42 oпштини и Гpaд Скопје, СДСМ со 16 гpaдoнaчaлнички мecтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Заврши вториот круг од локалните избори во земјава кои претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски ги оцени како успешни, на кои за првпат беа употребени апарати за отпечаток од прст.

На страната на ДИК се објавени резултатите од 100 проценти преброени гласови според кои во вториот круг ВМРО-ДПМНЕ освои градоначалнички места во 20 општини, СДСМ во седум, ДУИ во седум, Алијанса за Албанците – Алтернатива и Беса по две, и по едно градоначалничко место имаат освоено ДПА, ГРОМ и Коалицијата ЛДП-ДОМ.

Во вториот круг победија и независната кандидатка за градоначалник на Град Скопје Данела Арсовска, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, независниот кандидат Максим Димитриевски во Куманово, и независниот кандидат во Дебарца Зоран Ногачески.

Во првиот круг од локалните избори ВМРО-ДПМНЕ освои 22 градоначалнички места, СДСМ девет, ДУИ две.

Алијанса за Албанците и Алтернатива има градоначалници во Врапчиште и Гостивар, а БЕСА во Желино и Тетово.

ГРОМ има нов градоначалник во Карпош, ДПА во Студеничани, а коалицијата на ЛДП и ДОМ освои градоначалничко место во Шуто Оризари.

Независни кандидати победија во Дебрца, Куманово и Скопје.

– Како што кажав, првиот круг ќе биде малку потешко, затоа што не е извежбано, меѓутоа вториот круг помина речиси 100 проценти успешно и понатаму очекуваме усовршување на овој процес. Беше битно да се почне, секогаш има детски болести, меѓутоа ако не почнеме ќе може да заостанеме во целокупниот развој, а се работи за прилично важна категорија за развој на демократијата, изјави Даштевски, заблагодарувајќи се на членовите и вработените во ДИК, како и на политичките партии, медиумите, печатницата, компанијата што ја изработи апликацијата.

Конечните резултати, како што најави Даштевски ДИК ќе ги објави во текот на денов.

Претседателот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев синоќа поднесе оставка од двете функции, со што како што истакна, ја презема одговорноста за лошите резултати на изборите, а на политичките опоненти им ја честиташе изборната победа. Тој останува на ставот дека не треба да има вонредни парламентарни избори, бидејќи, како што рече, претстојат две и пол одлични и неповтороливи години за државата од кои корист ќе има целиот народ и државата.

– Ќе останам периодов додека треба, за да помогнам, да се реорганизира нова влада со прогресивно мнозинство кое го има и постои, а може да биде и уште зголемено, рече Заев.

Тој им честиташе на сите избрани градоначалници на кои им посака чесно и одговорно да му служат на народот. Заев изрази разочараност што мнозинството од народот ги избрал, како што рече, истите луѓе и политичари кои пред четири години во Парламентот сакале и тргнале да убиваат.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа порача дека партијата извојувала голема победа, по која, како што порача, почнуваат промените за подобра Македонија.

Тој се заблагодари на поддршката од сите опозициски партии и додаде дека со соработката покажале оти е возможен еден широк опозициски фронт со кој се воспоставуваат основи за идна соработка и идна владина коалиција врз база на принципи и вредности на спојување и меѓусебна почит и разбирање. Пред лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев да поднесе оставка на двете функции, Мицкоски од него побара да ја прими пораката од народот и да замине. Власта, рече Мицкоски, треба да замине и тоа треба да се случи на предвремени избори.

– Македонијо, од вечерва почнуваш да го живееш нашиот голем сон за нова иднина, надеж за секој еден човек. Многумина се сомневаа дека успехот е можен, но надежта победи. Македонија мора да се менува, а промените започнаа од вечерва. Надежта ја победи апатијата и нејзината сила ќе расте, сите заедно со нова иднина заеднички и сложно да го оствариме сонот за кој цели 30 години сонуваме, а никако да го постигнеме. Кажете им на нашите браќа и сестри од сите краеви на Македонија, од Тетово до Битола и Охрид и Кочани, од Скопје до Гевгелија. Ова е денот од кога почнуваат промените. Промени кон подобро, промени на имиџот на државата, промени за заштита на интересите на секој еден човек. Промени за обединување, за подобар живот, за силен стандард. Промени кои ќе ја донесат иднината за која се бориме. Ова е убедлива победа. Ова е победа на народот на Македонија, рече Мицкоски.

Тој изјави дека времето ќе покаже како ќе се одвиваат работите во врска со евентуално ново парламентарно мнозинство, нагласи дека е најдобро власта да си замине на предвремени избори. Ние, рече тој, имаме мнозинство гласови на народот, а за да има предвремени парламентарни избори треба да има и мнозинство во Парламентот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This